Microchip Technology M5KP18CA
Part No.:
M5KP18CA
Datasheet:
AnpuM5KP18CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
172A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-204AR
1. How to order M5KP18CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP18CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP18CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP18CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP18CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP18CA pin diagram, M5KP18CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP18CA M5KP18CAE3
Part Number M5KP18CA M5KP18CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 172A 172A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)