Microchip Technology M5KP20CA
Part No.:
M5KP20CA
Datasheet:
AnpuM5KP20CA.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO204AR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
154A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-204AR
1. How to order M5KP20CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP20CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP20CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP20CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP20CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP20CA pin diagram, M5KP20CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP20CA M5KP20CAE3
Part Number M5KP20CA M5KP20CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V 20V
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V 22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V 32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 154A 154A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)