Microchip Technology M5KP24CA
Part No.:
M5KP24CA
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP24CA.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
128A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP24CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP24CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP24CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP24CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP24CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP24CA pin diagram, M5KP24CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP24CA M5KP24CAE3 M5KP24CAE3/TR M5KP24CA/TR
Part Number M5KP24CA M5KP24CAE3 M5KP24CAE3/TR M5KP24CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial P600, Axial P600, Axial
Series - - 5KP 5KP
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V 24V 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V 38.9V 38.9V 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 128A 128A 129A 129A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)