Microchip Technology M5KP40CAE3/TR
Part No.:
M5KP40CAE3/TR
Package:
P600, Axial
Description:
TVS 40V 5% 5000W BI
Package/Case:
P600, Axial
Series:
5KP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
77.5A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
P600
1. How to order M5KP40CAE3/TR on Anpu?
3. Are the M5KP40CAE3/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP40CAE3/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP40CAE3/TR.
Image M5KP40CAE3 M5KP40CAE3/TR
Part Number M5KP40CAE3 M5KP40CAE3/TR
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 78A 77.5A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)