Microchip Technology M5KP43A/TR
Part No.:
M5KP43A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Description:
TVS 43V 5% 5000W UNI
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
P600, Axial
Series:
5KP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
72A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
P600
1. How to order M5KP43A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP43A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP43A/TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP43A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP43A/TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP43A/TR pin diagram, M5KP43A/TR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP43A M5KP43AE3 M5KP43AE3/TR M5KP43A/TR
Part Number M5KP43A M5KP43AE3 M5KP43AE3/TR M5KP43A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial P600, Axial P600, Axial
Series - - 5KP 5KP
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V 43V 43V 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V 47.8V 47.8V 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V 69.4V 69.4V 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 72A 72A 72A 72A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)