Microchip Technology M5KP45CAE3
Part No.:
M5KP45CAE3
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP45CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
69A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP45CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP45CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP45CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP45CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP45CAE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP45CAE3 pin diagram, M5KP45CAE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP45CAE3
Part Number M5KP45CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V
Voltage - Breakdown (Min) 50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 69A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)