Microchip Technology M5KP58CAE3
Part No.:
M5KP58CAE3
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP58CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP58CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP58CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP58CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP58CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP58CAE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP58CAE3 pin diagram, M5KP58CAE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP58CAE3
Part Number M5KP58CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 53A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)