Microchip Technology M5KP60CAE3
Part No.:
M5KP60CAE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP60CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
52A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP60CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP60CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP60CAE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP60CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP60CAE3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP60CAE3 pin diagram, M5KP60CAE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP60CAE3/TR M5KP60CAE3
Part Number M5KP60CAE3/TR M5KP60CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case P600, Axial DO-204AR, Axial
Series 5KP -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 97V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.7A 52A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)