Microchip Technology M5KP64CAE3
Part No.:
M5KP64CAE3
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP64CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
49A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP64CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP64CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP64CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP64CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP64CAE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP64CAE3 pin diagram, M5KP64CAE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP64CAE3 M5KP64CAE3/TR
Part Number M5KP64CAE3 M5KP64CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial P600, Axial
Series - 5KP
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V 64V
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V 71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V 103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 49A 48.5A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)