Microchip Technology M5KP6.5AE3
Part No.:
M5KP6.5AE3
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP6.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
447A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP6.5AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP6.5AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP6.5AE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP6.5AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP6.5AE3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP6.5AE3 pin diagram, M5KP6.5AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP60CAE3/TR M5KP6.0A M5KP6.0AE3 M5KP6.5A M5KP6.5AE3
Part Number M5KP60CAE3/TR M5KP6.0A M5KP6.0AE3 M5KP6.5A M5KP6.5AE3
Package/Case P600, Axial DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series 5KP - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - 1 1 1 1
Bidirectional Channels 1 - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 6V 6V 6.5V 6.5V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 6.67V 6.67V 7.22V 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 97V 10.3V 10.3V 11.2V 11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.7A 485A 485A 447A 447A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)