Microchip Technology M5KP70A/TR
Part No.:
M5KP70A/TR
Package:
P600, Axial
Description:
TVS 70V 5% 5000W UNI
Package/Case:
P600, Axial
Series:
5KP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
44.2A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
P600
1. How to order M5KP70A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP70A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP70A/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP70A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP70A/TR.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP70A/TR pin diagram, M5KP70A/TR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP70A M5KP70AE3 M5KP70AE3/TR M5KP70A/TR
Part Number M5KP70A M5KP70AE3 M5KP70AE3/TR M5KP70A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial P600, Axial P600, Axial
Series - - 5KP 5KP
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V 70V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V 77.8V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V 113V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 44A 44A 44.2A 44.2A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)