Microchip Technology M5KP75AE3
Part No.:
M5KP75AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP75AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO204AR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP75AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP75AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP75AE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP75AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP75AE3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP75AE3 pin diagram, M5KP75AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP75AE3 M5KP75AE3/TR
Part Number M5KP75AE3 M5KP75AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial P600, Axial
Series - 5KP
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41A 41.3A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)