Microchip Technology M5KP75CA
Part No.:
M5KP75CA
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP75CA.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP75CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP75CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP75CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP75CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP75CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP75CA pin diagram, M5KP75CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP75CA M5KP75CAE3 M5KP75CA/TR M5KP75CAE3/TR
Part Number M5KP75CA M5KP75CAE3 M5KP75CA/TR M5KP75CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial P600, Axial P600, Axial
Series - - 5KP 5KP
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41A 41A 41.3A 41.3A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)