Microchip Technology M5KP78CA
Part No.:
M5KP78CA
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP78CA.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
40A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP78CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP78CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP78CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP78CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP78CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP78CA pin diagram, M5KP78CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP78CA M5KP78CAE3
Part Number M5KP78CA M5KP78CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V 126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 40A 40A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)