Microchip Technology M5KP8.5AE3
Part No.:
M5KP8.5AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP8.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO204AR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
347A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP8.5AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP8.5AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP8.5AE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP8.5AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP8.5AE3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP8.5AE3 pin diagram, M5KP8.5AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP8.0A M5KP8.0AE3 M5KP8.5A M5KP8.5AE3 M5KP85A
Part Number M5KP8.0A M5KP8.0AE3 M5KP8.5A M5KP8.5AE3 M5KP85A
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 8V 8.5V 8.5V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 8.89V 9.44V 9.44V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V 13.6V 14.4V 14.4V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 367A 367A 347A 347A 36A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)