Microchip Technology M5KP90CAE3
Part No.:
M5KP90CAE3
Package:
DO-204AR, Axial
Datasheet:
AnpuM5KP90CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AR
Package/Case:
DO-204AR, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
34A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Supplier Device Package:
DO-204AR
1. How to order M5KP90CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that M5KP90CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the M5KP90CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M5KP90CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M5KP90CAE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as M5KP90CAE3 pin diagram, M5KP90CAE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M5KP90CAE3 M5KP90CAE3/TR
Part Number M5KP90CAE3 M5KP90CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial P600, Axial
Series - 5KP
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 34A 34.2A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)