Microchip Technology MA5KP40A
Part No.:
MA5KP40A
Datasheet:
AnpuMA5KP40A.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO204AR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
78A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-204AR
1. How to order MA5KP40A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MA5KP40A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MA5KP40A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MA5KP40A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MA5KP40A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MA5KP40A pin diagram, MA5KP40A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MA5KP40A MA5KP40AE3 MA5KP40A/TR
Part Number MA5KP40A MA5KP40AE3 MA5KP40A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial P600, Axial
Series - - 5KP
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 78A 78A 77.5A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)