Microchip Technology MA5KP75A
Part No.:
MA5KP75A
Datasheet:
AnpuMA5KP75A.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO204AR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-204AR
1. How to order MA5KP75A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MA5KP75A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MA5KP75A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MA5KP75A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MA5KP75A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MA5KP75A pin diagram, MA5KP75A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MA5KP75A MA5KP75AE3
Part Number MA5KP75A MA5KP75AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AR, Axial DO-204AR, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41A 41A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)