Microchip Technology MALCE10AE3
Part No.:
MALCE10AE3
Datasheet:
AnpuMALCE10AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
88A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE10AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE10AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE10AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE10AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE10AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE10AE3 pin diagram, MALCE10AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE10AE3
Part Number MALCE10AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 88A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)