Microchip Technology MALCE110A
Part No.:
MALCE110A
Datasheet:
AnpuMALCE110A.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 178VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
178V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE110A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE110A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE110A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE110A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE110A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE110A pin diagram, MALCE110A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE110A MALCE110AE3
Part Number MALCE110A MALCE110AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 110V 110V
Voltage - Breakdown (Min) 122V 122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 178V 178V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.4A 8.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)