Microchip Technology MALCE11A
Part No.:
MALCE11A
Datasheet:
AnpuMALCE11A.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
82A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE11A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE11A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE11A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE11A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE11A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE11A pin diagram, MALCE11A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE11A MALCE11AE3
Part Number MALCE11A MALCE11AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 82A 82A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)