Microchip Technology MALCE120A
Part No.:
MALCE120A
Datasheet:
AnpuMALCE120A.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE120A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE120A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE120A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE120A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE120A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE120A pin diagram, MALCE120A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE120A MALCE120AE3
Part Number MALCE120A MALCE120AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.8A 7.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)