Microchip Technology MALCE130AE3
Part No.:
MALCE130AE3
Datasheet:
AnpuMALCE130AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE130AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE130AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE130AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE130AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE130AE3.
Image MALCE130AE3
Part Number MALCE130AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)