Microchip Technology MALCE13A
Part No.:
MALCE13A
Datasheet:
AnpuMALCE13A.pdf
Description:
TVS DIODE 13VWM 21.5VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
70A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE13A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE13A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE13A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE13A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE13A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE13A pin diagram, MALCE13A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE13A MALCE13AE3
Part Number MALCE13A MALCE13AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V 13V
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V 14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V 21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 70A 70A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)