Microchip Technology MALCE14AE3
Part No.:
MALCE14AE3
Datasheet:
AnpuMALCE14AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
65A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE14AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE14AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE14AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE14AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE14AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE14AE3 pin diagram, MALCE14AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE14AE3
Part Number MALCE14AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 65A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)