Microchip Technology MALCE150A
Part No.:
MALCE150A
Datasheet:
AnpuMALCE150A.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE150A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE150A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE150A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE150A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE150A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE150A pin diagram, MALCE150A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE150A MALCE150AE3
Part Number MALCE150A MALCE150AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A 6.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)