Microchip Technology MALCE15AE3
Part No.:
MALCE15AE3
Datasheet:
AnpuMALCE15AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE15AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE15AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE15AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE15AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE15AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE15AE3 pin diagram, MALCE15AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE15AE3
Part Number MALCE15AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 61A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)