Microchip Technology MALCE160A
Part No.:
MALCE160A
Datasheet:
AnpuMALCE160A.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE160A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE160A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE160A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE160A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE160A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE160A pin diagram, MALCE160A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE160A MALCE160AE3
Part Number MALCE160A MALCE160AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A 5.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)