Microchip Technology MALCE16A
Part No.:
MALCE16A
Datasheet:
AnpuMALCE16A.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE16A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE16A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE16A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE16A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE16A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE16A pin diagram, MALCE16A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE16A MALCE16AE3
Part Number MALCE16A MALCE16AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57A 57A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)