Microchip Technology MALCE170A
Part No.:
MALCE170A
Datasheet:
AnpuMALCE170A.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE170A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE170A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE170A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE170A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE170A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE170A pin diagram, MALCE170A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE170A MALCE170AE3
Part Number MALCE170A MALCE170AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.4A 5.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)