Microchip Technology MALCE17A
Part No.:
MALCE17A
Datasheet:
AnpuMALCE17A.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
54A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE17A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE17A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE17A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE17A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE17A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE17A pin diagram, MALCE17A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE17A MALCE17AE3
Part Number MALCE17A MALCE17AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 54A 54A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)