Microchip Technology MALCE18A
Part No.:
MALCE18A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
AnpuMALCE18A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC CASE-1
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
CASE-1
1. How to order MALCE18A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE18A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE18A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE18A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE18A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE18A pin diagram, MALCE18A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE18A MALCE18AE3
Part Number MALCE18A MALCE18AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51A 51A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)