Microchip Technology MALCE20A
Part No.:
MALCE20A
Datasheet:
AnpuMALCE20A.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE20A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE20A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE20A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE20A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE20A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE20A pin diagram, MALCE20A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE20A MALCE20AE3
Part Number MALCE20A MALCE20AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V 20V
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V 22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V 32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46A 46A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)