Microchip Technology MALCE22A
Part No.:
MALCE22A
Datasheet:
AnpuMALCE22A.pdf
Description:
TVS DIODE 22VWM 35.5VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
22V
Voltage - Breakdown (Min):
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
42A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE22A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE22A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE22A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE22A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE22A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE22A pin diagram, MALCE22A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE22A MALCE22AE3
Part Number MALCE22A MALCE22AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 22V 22V
Voltage - Breakdown (Min) 24.4V 24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 35.5V 35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 42A 42A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)