Microchip Technology MALCE24AE3
Part No.:
MALCE24AE3
Datasheet:
AnpuMALCE24AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
39A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE24AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE24AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE24AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE24AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE24AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE24AE3 pin diagram, MALCE24AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE24AE3
Part Number MALCE24AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 39A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)