Microchip Technology MALCE26A
Part No.:
MALCE26A
Datasheet:
AnpuMALCE26A.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
36A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE26A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE26A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE26A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE26A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE26A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE26A pin diagram, MALCE26A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE26A MALCE26AE3
Part Number MALCE26A MALCE26AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36A 36A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)