Microchip Technology MALCE28AE3
Part No.:
MALCE28AE3
Datasheet:
AnpuMALCE28AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.5VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE28AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE28AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE28AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE28AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE28AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE28AE3 pin diagram, MALCE28AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE28AE3
Part Number MALCE28AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 33A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)