Microchip Technology MALCE33A
Part No.:
MALCE33A
Datasheet:
AnpuMALCE33A.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
28.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE33A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE33A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE33A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE33A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE33A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE33A pin diagram, MALCE33A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE33A MALCE33AE3
Part Number MALCE33A MALCE33AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 28.1A 28.1A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)