Microchip Technology MALCE36AE3
Part No.:
MALCE36AE3
Datasheet:
AnpuMALCE36AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE36AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE36AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE36AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE36AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE36AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE36AE3 pin diagram, MALCE36AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE36AE3
Part Number MALCE36AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)