Microchip Technology MALCE40AE3
Part No.:
MALCE40AE3
Datasheet:
AnpuMALCE40AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE40AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE40AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE40AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE40AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE40AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE40AE3 pin diagram, MALCE40AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE40AE3
Part Number MALCE40AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)