Microchip Technology MALCE45AE3
Part No.:
MALCE45AE3
Datasheet:
AnpuMALCE45AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE45AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE45AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE45AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE45AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE45AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE45AE3 pin diagram, MALCE45AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE45AE3
Part Number MALCE45AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V
Voltage - Breakdown (Min) 50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)