Microchip Technology MALCE51A
Part No.:
MALCE51A
Datasheet:
AnpuMALCE51A.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE51A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE51A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE51A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE51A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE51A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE51A pin diagram, MALCE51A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE51A MALCE51AE3
Part Number MALCE51A MALCE51AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.2A 18.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)