Microchip Technology MALCE54A
Part No.:
MALCE54A
Datasheet:
AnpuMALCE54A.pdf
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE54A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE54A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE54A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE54A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE54A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE54A pin diagram, MALCE54A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE54A MALCE54AE3
Part Number MALCE54A MALCE54AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.2A 17.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)