Microchip Technology MALCE58A
Part No.:
MALCE58A
Datasheet:
AnpuMALCE58A.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE58A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE58A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE58A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE58A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE58A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE58A pin diagram, MALCE58A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE58A MALCE58AE3
Part Number MALCE58A MALCE58AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16A 16A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)