Microchip Technology MALCE60AE3
Part No.:
MALCE60AE3
Datasheet:
AnpuMALCE60AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE60AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE60AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE60AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE60AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE60AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE60AE3 pin diagram, MALCE60AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE60AE3
Part Number MALCE60AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)