Microchip Technology MALCE64AE3
Part No.:
MALCE64AE3
Datasheet:
AnpuMALCE64AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE64AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE64AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE64AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE64AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE64AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE64AE3 pin diagram, MALCE64AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE64AE3
Part Number MALCE64AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)