Microchip Technology MALCE70AE3
Part No.:
MALCE70AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
AnpuMALCE70AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC CASE-1
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
CASE-1
1. How to order MALCE70AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE70AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE70AE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE70AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE70AE3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE70AE3 pin diagram, MALCE70AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE70AE3
Part Number MALCE70AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)