Microchip Technology MALCE80AE3
Part No.:
MALCE80AE3
Datasheet:
AnpuMALCE80AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 80VWM 129VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
80V
Voltage - Breakdown (Min):
88.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
129V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE80AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE80AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE80AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE80AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE80AE3.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE80AE3 pin diagram, MALCE80AE3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE80AE3
Part Number MALCE80AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 80V
Voltage - Breakdown (Min) 88.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 129V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)