Microchip Technology MALCE90A
Part No.:
MALCE90A
Datasheet:
AnpuMALCE90A.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC CASE-1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
CASE-1
1. How to order MALCE90A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MALCE90A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MALCE90A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MALCE90A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MALCE90A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MALCE90A pin diagram, MALCE90A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MALCE90AE3 MALCE90A
Part Number MALCE90AE3 MALCE90A
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-201AA, DO-27, Axial DO-201AA, DO-27, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A 10.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)