Microchip Technology MAP4KE400A
Part No.:
MAP4KE400A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
AnpuMAP4KE400A.pdf
Description:
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
342V
Voltage - Breakdown (Min):
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AL (DO-41)
1. How to order MAP4KE400A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MAP4KE400A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MAP4KE400A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAP4KE400A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAP4KE400A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MAP4KE400A pin diagram, MAP4KE400A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAP4KE400A MAP4KE400AE3
Part Number MAP4KE400A MAP4KE400AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 342V 342V
Voltage - Breakdown (Min) 380V 380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 548V 548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1A 1A
Power - Peak Pulse 400W 400W
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)